Opublikowany przez: Familiepl 2020-04-30 10:13:23
Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Szilvia Basso/Unsplash
Syrop z mniszka lekarskiego, zwany także miodkiem lub syropem z mlecza, od wielu lat znany jest jako tradycyjny środek wspomagający leczenie infekcji układu oddechowego, bywa także pomocy w przypadku problemów trawiennych. Jak zrobić ten niezwykle cenny syrop z mniszka lekarskiego, który bywa tradycyjnie określany jako miodek? Jest kilka przepisów, jednak wszystkie kończą się przygotowaniem słodkiej, płynnej substancji w miodowo-złotym kolorze.
Kwiaty mniszka lekarskiego najlepiej zbierać na przełomie kwietnia i maja, kiedy rośliny są już zdatne do przyrządzenia z nich wywaru, ale jeszcze nie są przejrzałe. Pamiętajmy też, aby zbierać kwiaty w miejscach oddalonych od miejskich zanieczyszczeń i smogu. Warto podkreślić także, że mimo nazwy miodek z mlecza lub syrop z mlecza, nie należy mylić kwiatów mniszka lekarskiego z mleczem pospolitym, który może być nawet trujący.
CZYTAJ TEŻ:
Syrop z mniszka lekarskiego dobrze jest stosować już na samym początku infekcji przebiegającej zwłaszcza z bólem gardła lub kaszlem. Działa on także wzmacniająco na układ odpornościowy, dlatego miodek z mniszka ma również zwolenników stosowania go zapobiegawczo, pijąc codziennie łyżeczkę wywaru.
Jak zrobić syrop z mniszka lekarskiego krok po kroku:
Potrzebujemy:
Jak zrobić syrop/miodek? Oczyszczone kwiaty zalewamy wodą i powoli zagotowujemy pod przykryciem. Gotujemy około pół godziny na bardzo wolnym ogniu. Wywar odstawiamy do ostygnięcia i chowamy do chłodnego miejsca na około 12-24 godziny. Potem odcedzamy, a do pozostałego płynu dodajemy cukier. Mieszamy do rozpuszczenia i całość zagotowujemy. Gotujemy powoli, tak długo, aż syrop z mniszka zgęstnieje, przyjmując konsystencję półpłynnego miodku. Gorący przelewamy do słoika i zakręcamy. Możemy go trzymać w lodówce nawet 3 miesiące.
CZYTAJ TEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.